Przejdź do treści

Jaki falownik powinienem kupić?

Technologia się szybko zmienia. Nie możemy założyć że ten falownik który polecam dzisiaj będzie odpowiedni dla twojej instalacji. Zależy to od zbyt wielu czynników. Najlepiej jest jeżeli wskaże na które aspekty wrto zwrócić uwagę.

Jaki rodzaj falownika? Zwykły, hybrydowy, off-grid?

jaki falownik do paneli fv

Wszystkie falowniki mają swoje optymalne zastosowanie. Jednak zauważam że coraz więcej osób montuje fotowoltaikę na ich dachach. Doprowadza to do sytuacji gdzie zakład energii za kilka lat nie będzie mógł przyjmować taką duża ilość energii od nas jaką wyprodukujemy. Skutkowało będzie to dłuższym okresem zwrotu naszej instalacji fotowoltaicznej.

Falownik hybrydowy

Dlatego ja zdecydowanie proponuję inverter hybrydowy. Jest to falownik który najczęściej ma możliwość, 1. dostarczania nam energii potrzebnej kiedy słońce świeci a my korzystamy z energii w domu, 2. przesyłanie nadwyżki energii do zakładu energii kiedy ilość prądu wyprodukowanego przewyższa ilość potrzebna nam w danej chwili. 3. składowania energii w akumulatorach by używąć ją wieczorami, w nocy kiedy słoćne nie daje nam energii. Dodatkowym atutem jest możliwość użytkowania instalacji fotowoltaicznej kiedy jest przerwa w dostawie prądu a słońce albo świeci lub magazynujemy prąd.

Falowniki zwykłe

Falowniki „zwykłe” mają swoje zastosowanie jednak nie są na tyle wszechstronne pod kątem zabezpiecenie się przed możliwymi problemami z oddawanie pradu zakładu energetycznemu w przyszłości.

Falowniki off-grid

Falowniki off-grid mają swoje zastosowanie kiedy chcemy mieć instalacje nie podłączoną do sieci akładu energii. To znaczy że możemy mieć niezależny obieg który podłączony jest np. do bojlera z wodą, akumulatorów, lub na inne urządzenia które nie używają przez całą dobe.

Podsumowanie

Mieszkając w małym miescie uniknął bym zwykły falownik. Kupił bym albo hybrydowy lub off-grid. Wybrał bym hybrydowy jeżeli mam zamiar korzystaniu z akumulatorów w przyszłości lub korzystania z darmowego prądu w przypadku awarii w dostawie prądu. Off-gridowy falownik bym używał gdybym miał możliwość użytkowania kilkuset litrowego zbiornika który jest podłączony za pomocą takiego inwertera do paneli fotowoltaicznych albo w sytuacji kiedy chce „eksperymentowac z małą” instalacją fotowoltaczną teraz a planuję skorzystać z dofinansowania na „pierwszą” instalację fotowoltaiczną w przyszłosci..

Jak dobrac moc paneli proporcjonalnie do falownika?

Obecnie nie ma falownika któy obsłuży 3 panele jak i 33. Kupujemy falownik który obsługuję zakres od minimalnej ilości prądu do maksymalnej ilości prądu. Jeżeli mamy falownik który działa od 8kw do 10kw. Mamy panele które mogą dać nam 10kw to wtedy kiedy słońce słabo świeci np, zima, ranek, wieczór i produkują np 6kw to ten falownik może się nie włączyć. Może lepiej by było mieć falownik od 6kw do 8kw.

Polecil bym zapoznanie się założeniem że dobrze jest mieć większą moc paneli fotowoltaicznych niż moc falownika. Zasada jest prosta. Jeżeli mamy duży falownik to on nie będzie pracował w tych godzinach dnia kiedy słońce jest słabe. Takich godzin i nawet dni jest wiele. Więcej możemy uzyskać mając mniejszy falownik któy będize działał i w słabych jak i mocnych warunkach oczywiście ucinając nadmiar mocy wtedy kiedy słońce świeci najmocniej niż mając falownik który jest większy za tym włancza się póżniej ale daje nam możliwość wykorzystywania największej mocy naszych paneli.

Nie ma jednej odpowiedzi na te pytanie. Napewno warto zapytać osobę która będiz enam pomagała w doborze instalacji.