▲ zwiń
Ponieważ życie jest piękne!

Dlaczego tyle jemy? Nadmierne jedzenie, wszystko co powinniśmy wiedzieć!

Data: 2012-03-13 13:30
Autor: Greg
zoom in zoom out drukuj artykuł

(odsłon: 7676)

Jakiś czas temu podczas głodówki pierwszy raz naprawdę zacząłem zastanawiać się nad tym ile czasu dziennie poświęcamy na jedzenie. Zacząłem myśleć jak ta nadmierna ilość jedzenia wpływa na moje ciało. Kiedy powinienem jeść? Dlaczego tak często sięgam po jedzenie? Na pierwszy rzut oka tematy te wydają się proste, lecz po dogłębnym przeanalizowaniu okazuje się, że są one bardzo złożone.

Czy naprawdę jesteśmy głodni, kiedy sięgamy po jedzenie?
Tak często wpada nam do głowy pomysł, że trzeba coś zjeść! Czy jesteśmy faktycznie głodni czy to coś innego kieruje nas w stronę jedzenia? Pomyślałem, że najlepiej sprawdzić to na swoim przykładzie. Za każdym razem kiedy mam ten impuls by sięgnąć po jedzenie myslałem o tym z jakiego powodu to wynika. Okazało się, że przeważnie nie jestem głodny! Po prostu odruchowo kieruję się do kuchni lub do jakiejś restauracji by coś małego przekąsić. Taki sposób by wypełniać czas. By coś ze sobą zrobić, coś przyjemnego. Mój powód częstego jedzenia można określić jako jedzenie z nudów. Być może również jest to powód, dla którego inni tak często sięgają po jedzenie, mimo iż wcale nie odczuwają głodu. Wniosek, z moich obserwacji jest taki, główną przyczyną sięgania po jedzenie wcale nie jest głód.

Czy te ilości, które konsumujemy nie są za duże?
Kilkakrotnie usłyszałem następujące zdanie, jemy o wiele za dużo, więc sami sobie szkodzimy. W zależności od źródeł, proporcje trochę się zmieniają. Najczęściej słyszę proporcje piętnaście i osiemdziesiąt pięć procent. To znaczy, że około piętnaście procent tego, co jemy faktycznie potrzebujemy. Tak, zgadłeś, pozostałe osiemdziesiąt pięć procent jedzenia sporzywamy z innych przyczyn (przyzwyczajenie, nuda, depresja, nadmierny apetyt). Wcale nie musimy tyle jeść. Jest wiele różnych czynników, które przyczyniają się do ilości zjadanego pokarmu.

Psychologiczne przykłady, dlaczego ciągle sięgamy po jedzenie.
Jest wiele głęboko zakorzenionych powodów, tłumaczących dlaczego w nieświadomy sposób sięgamy po jedzenie. Psychologowie twierdzą, że, kiedy w podobnych powtarzających się sytuacjach czujemy pewne uczucia, to zostają ono zapisane w naszej pamięci.
Od początku naszego życia, już od niemowlaka, nasz umysł koduje jedzenie z bliskością, miłością, z mamą. Następnie jako młode osoby łączymy to z tym, że ktoś się o nas troszczy. Jest mnóstwo przykładów, które mogą pomóc zrozumieć, dlaczego osoba, która czuje braki interpersonalne mogą próbować uzyskiwać to uczucie z jedzenia.
Kolejnym powodem, dlaczego sięgamy po jedzenie jest to, że podczas spożywania posiłku jesteśmy w lepszym nastroju. Większość osób myśląc o tym, co chcieliby zjeść już podczas jedzenia, przestają myśleć o swoich problemach. To również koduje się w podświadomy sposób tak, że osoba bez świadomości może zapamiętać następujące zdanie, kiedy myślę o jedzeniu lub jem to jestem spokojny oraz zadowolony, kiedy nie jem to żyje w pośpiechu i jestem mniej zadowolony.
Jest wiele przykładów, na podstawie, których możemy zrozumieć związek pomiędzy psychologią i naszym nadmiernym jedzeniem.

Czy jedząc szkodzimy sobie za bardzo? Jak bardzo nadmierne jedzenie negatywnie wpływa na nasze ciało?
Jest wiele różnych badań, które określają, dlaczego nadmierne jedzenie szkodzi. Są to nie tylko problemy psychologiczne, lecz również fizyczne. Zacznijmy od problemów psychologicznych. Człowiek wykonuje wiele czynności, które pomagają mu zapomnieć o jakimś aspekcie życia, który mu się nie podoba. W takiej sytuacji czynności te stają się szkodliwe. Przykłady tego mogą być następujące: nadmierne rozmawianie z innymi (gadulstwo), ucieczka w naukę, ciągłe uprawianie sportu itd. Wszystkie powyższe jak i inne mogą być sposobami, by nie zwracać uwagi na coś, co nas podświadomie dręczy. Biorąc pod uwagę, że osiemdziesiąt procent energii, którą ciało dysponuje jest wykorzystana na trawienie nie ciężko wywnioskować, że za duża ilość pożywienia znacznie obniża ilość siły, którą mamy. W rezultacie więcej siedzimy oraz leżymy odmawiamy sobie natomiast ruchu.
Drugi aspekt dotyczy ilości pokarmu. Przypominając o tym, że tylko piętnaście procent pokarmu jest nam potrzebne by funkcjonować w normalnych warunkach, widzimy jak ciężko nasze ciało musi pracować, by strawić taką ilość pokarmu na jaka sobie pozwalamy każdego dnia. Poza tym jedząc dużo, rozpychamy nasz żołądek. To powoduję, że fizycznie czujemy coraz większy głód mimo tego, że to, co jemy w zupełności wystarczy naszemu organizmowi. Brzmi to zaskakująco, że dzień po dniu na własne życzenie zmuszamy nasze ciało by pracowało z takim ciężarem.

Jedzenie przed spaniem, to jak byśmy sami sobie wbijali nóż w plecy.
Jedzenie przed spaniem to jedna z najgorszych rzeczy, które wiele osób robi swemu ciału. Wiele osób uwielbia to wspaniałe uczucie, kiedy najadają się do syta przed snem. Mimo tego, że uczucie faktycznie jest wspaniałe, najadanie się nie jest najlepszym sposobem by zasnąć. Łatwość zaśnięcia w związku z najedzeniem się wynika z tego, że psychicznie uspokajamy się i wprowadzamy nasze ciało w stan zmęczenia, poprzez posiłek który musi zostać strawiony. Nie zdając sobie sprawy z tego ile wysiłku ciało musi przeznaczać na trawienie, wiele osób nie rozumie, dlaczego nie powinni jeść przed spaniem. Nasz organizm regeneruje się w nocy. Regeneruje się wtedy, kiedy śpimy. Dlatego takie ważne jest byśmy dali mu wtedy odpocząć. O ile zasypianie jest dla wielu o wiele łatwiejsze po sytej kolacyjcji, to jednak jest to bardzo szkodliwe.

Co dzieje się, kiedy jemy przed pójściem spać?
Jak idziemy spać najedzeni to nasze ciało cierpi. Najczęstszym objawem jest to, że budzimy się zmęczeni. Ciało jest zmęczone w związku z tym, że nie wypoczęło w nocy. Sięgamy po kawę by się "dobudzić" ( by poczytać więcej o szkodliwych działaniach kawy polecam artykuły o PH naszego ciała). Po wieczornym przejedzeniu budzimy się głodni. Zauważ, że przeważnie, kiedy idziesz spać czując mały głód, to po przebudzeniu czujesz się w znacznym stopniu mniej głodny niż jak pójdziesz spać najedzony. Kiedy śpimy najedzeni to nasze ciało nie ma możliwości by się zregenerować. Zupełnie niepotrzebnie go obciążamy.

Dlaczego wszyscy powinni to przemyśleć?
Jeżeli taką dużą ilość czasu poświęcamy na jedzenie (a nie jest to konieczne) powinniśmy zastanowić się czy warto tak często jeść. Jeżeli człowiek odruchowo sięga po jedzenie, może to nam dać wgląd w inne problemy, które mogą się za tym kryć. Mogą to być problemy związane z brakiem konstruktywnego zajęcia lub niskiej samooceny. W tym przypadku użyłem jedzenia jako przykładu, jednak schemat ten pojawia się w wielu aspektach naszego życia. Wniosek jest jedem; lepiej rozwiązać nasze problemy a nie szukać chwilowego pocieszenia.

Jaki to ma wpływ na nasze ciało?
Nadmierne jedzenie w bardzo znaczący sposób przyczynia się do wielu bardzo poważnych chorób.
*    Cukrzyca. Choroba, która dotyka coraz większej ilości osób. Faktem jest, że jest to choroba, która dotyczy głównie osób otyłych. Często prowadzi do ślepoty, choroby wątroby, a nawet śmierci.
*    Choroby serca. Nadmierne jedzenie ( w szczególności białko zwierzęce) często zatyka nam żyły. W związku z tym nasze serce musi mocniej bić, by umożliwić przepływ krwi przez częściowo zatkane żyły.
*    Rak systemu trawiennego. Pomyśl o ilości i jakości jedzenia, które spożywamy. Nie ciężko wywnioskować, że układ trawienny jest nadwyrężony. W związku z tym więcej narażony na różne choroby takie jak np. nowotwór.

Jest wiele różnych przyczyn, które są czynnikiem doprowadzającym do zachorowania na powyższe choroby. Jedno jest jednak pewne, nadmierne jedzenie wcale nie pomaga nam w uniknięciu zachorowania.
Dlaczego mało, kto mówi o tych sprawach?
Głównym powodem, dla którego nie mówi się tak często o tym jest fakt, że większość z nas nie chce tego słyszeć. Mimo wszystko i tak nie chcemy zmienić naszego codziennego zachowania. Z punktu widzenia ekonomicznego to w interesie każdego z producentów na pewno nie jest to, by sprzedaż pożywienia spadła, ponieważ to co jest dotyczhcas znacznie napędza koniunkturę.

Ile osób pragnie by w swoim wolnym czasie czytać o tym, że powinni odłożyć coś, co sprawia im radość. Ludzie wolą poczytać o czymś przyjemnym. Czytać coś, z czego nie będą mieli wyrzutów sumienia, że nie stosują się do zaleceń i rad. Podobnie jest z aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie, lecz ile osób uprawia sport regularnie?

Począwszy od rolników, którzy żyją z tego, co uprawiają. Następnie sklepikarz, którzy zarabia proporcjonalnie do ilości towaru, jaki sprzeda itd. Branża medyczna która leczy dolegliwości wynikające z nadmiernego jedzenia. Dietetycy, lekarze, psycholodzy oraz firmy farmaceutyczne, wszyscy mają interes w tym by ludzie jedli ile mogą. Produkcja i sprzedaż żywności, to jest wielki interes w każdym kierunku. Mało, kto ma interes w tym, aby ludzie mniej jedli i na skutek tego byli zdrowsi.

Jest wiele przyczyn, z powodu których mało się mówi na temat nadmiernego jedzenia. Główne powody to fakt, że ani społeczeństwu ani rządowi nie zależy na tym by to zmienić.

Oto kilka powodów, dlaczego nie warto się przejadać.

1. Ciało większość swej siły przeznacza na trawienie, a więc jedzenie zbyt dużych ilości powoduje, że ciało jest bardziej zmęczone w ciągu dnia.
2. Jedzenie przed snem lub w nocy powoduje, że będziemy więcej i dłużej spać a i tak rano nie będziemy czuli się wypoczęci.
3. Obecnie jedzenie jest coraz mniej zdrowe, więc przejadanie się wprowadza w nasz organizm więcej nie zdrowych, szkodliwych, sztucznych związków chemicznych.
4. Pod względem psychologicznym możemy pogłębiać inne nasze problemy. Nie konfrontujemy ich a jedynie uciekamy w nadmierną konsumpcję.
5. Wiele poważnych chorób jest powodowanych przez przejadanie się.

Celem tego artykułu nie jest to by zniechęcić ludzi do jedzenia. Jeżeli lubimy jeść nawet więcej niż potrzebujemy to nie uważam abyśmy musieli to zmienić. Chciałem jedynie przekazać kilka bardzo ważnych informacji związanych z pożywieniem. Wiedząc więcej, będziesz w stanie podjąć decyzję czy chcesz coś zmienić w swojej diecie czy też nie.

logo

© 2009-2011 zdrowastronazycia.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone
Korzystając z serwisu akceptujesz warunki regulaminu