toppicmws

Zespół istnieje od 2006 roku... Tworzą go: Maria Krawczyk (śpiew, gitara, klawisze, muzyka), Florian Oskwarek (gitara solowa), Tomasz Piłat (gitara basowa) oraz Marcin Polański (instrumenty perkusyjne).

 
 

Pod wcześniejszą nazwą Maria Krawczyk i jej kukułki zdobyli kilka nagród:

 
  • 2006r. - wystąpili w finale 42 SFP w Krakowie;
  • 2007r. - zostali laureatami festiwalu FAMA w Świnoujściu oraz Marysia zdobyła nagrodę główną tj. Trójząb Neptuna wraz z innymi tam występującymi wokalistami;
  • 2008r. - zajęliśmy II miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej w Zakopanem;
  • 2008r. - wystąpili w finale 44 SFP w Krakowie.
 
 
 


Teksty piosenek czerpią z Pisma Świętego i poezji Jerzego Harasymowicza, Jolanty Łady, Joanny Dolnej i innych. Muzykę pisze Marysia, a aranżacja jest ich wspólnym dziełem.

 
 


Muzyka, którą wykonują to poezja śpiewana, opowiadająca o zachwycie przyrodą, o Bogu, o zwyczajnych sprawach ludzkich…

 

 

 
 

MARIA KRAWCZYK

 
Maria Krawczyk

Maria Krawczyk

Przyszła na świat 22 kwietnia 1979 roku... a była to niedziela…

 

Można by powiedzieć, że wszystko zaczęło się od … kołyski gdzie wyśpiewała swój pierwszy dźwięk (nie koniecznie czysty jak łza, raczej z czystą łzą w oku) oraz od cymbałek, które dostała na 6 urodziny…

Absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno – instrumentalnych oraz Wydziału Wokalno – Aktorskiego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

W 1999 roku zakłada swój pierwszy zespół o nazwie ELI, z którym zdobywa drugie miejsce na Festiwalu Piosenki Wartościowej w Mistrzejowicach w Krakowie, ok. 2004 roku powstaje drugi skład.

 

W 2006 roku powstaje zespół Maria Krawczyk i jej kukułki, potem nazwa zostaje zmieniona na Małe Ważne Sprawy;

 

Obecnie:

Dyrygent

  • od 1995 roku Krakowskiego Chóru Młodzieżowego Płomień,
  • zespołu wokalnego Aster, w skład którego wchodzą seniorzy,
  • scholi duszpasterstwa akademickiego przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie,
  • oraz dwóch chórów szkolnych w Branicach i Targowisku

Jest nauczycielem gry na instrumentach i śpiewu, prowadzi warsztaty wokalne głównie dla chórów.

 
 
Współpracowała i współpracuje z wieloma młodymi artystami z różnych dziedzin sztuki, m.in.: Magdaleną Barylak, Dariuszem Łapińskim, Jolantą Ładą, zespołem Flores Rosarum prowadzonym przez s. Suzanę Ferfoglię, ChóremQuattro Voci” pod batutą Artura Sędzielarza i Teatrem Hagiograf pod kierownictwem Izabeli Drobotowicz – Orkisz, grupą poetycka CzAS, Maciejem Talikiem, śpiewała partię solową w krakowskiej Bachakademie pod batutą Helmutha Rillinga.
Z zamiłowania śpiewa, gra na fortepianie i gitarze, komponuje i pisze opracowania chóralne.

 

 

FLORIAN OSKWAREK

 
 
Florian Oskwarek

Florian Oskwarek

urodził się 21 kwietnia 1988 roku, student Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Niespokojny duch, odpoczywa jedynie w fotelu za kierownicą…i w ten sposób został naszym kierowcą…bardzo doceniamy ten talent…

 

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w klasie profesora Kazimierza Prokockiego, który jako pierwszy zaszczepił w nim miłość do muzyki, a przede wszystkim do gitary…

 

Najbliższy jest mu klimat rockowo-funkowy, ale ostatnio podróżuje także przez inne rejony muzyczne np. krainę łagodności (od 2006 roku, kiedy to związał się z zespołem Małe Ważne Sprawy).

 

Oprócz tego realizuje się w Innej Perspektywie (znanej wcześniej jako Żółte Światło) – zespole stworzonym wspólnie z przyjaciółmi.

 

A oto, co odpowiedział na pytanie, czym jest dla niego muzyka?

 

Muzyka jest dla mnie czymś, co pozwala mi uciec gdzieś daleko , pozwala mi się zapomnieć i wprowadza w błogi stan. Niezależnie od muzyki są takie dźwięki, które jak wpadną mi w ucho, a przez nie do nóg, rąk, palców, głowy… do całego mnie… omamiają mnie tak, że później sam się dziwię co się ze mną dzieje…

 

 

 

TOMASZ PIŁAT

 
 
Tomasz Piłat

Tomasz Piłat

urodził się 5 stycznia 1985 roku, absolwent stosunków międzynarodowych oraz filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Ma za sobą przygodę z gitarą klasyczną, którą porzucił na rzecz gitary basowej jak tylko dowiedział się, że będzie pierwszym basistą w swoim rodzinnym miasteczku.

 

Współpracował z krakowskimi rockowymi zespołami m.in. Something else, Rio de Fabrico, Tak jak lubisz

 

Od sierpnia 2006 roku związany z zespołem Małe Ważne Sprawy.

 

Na pytanie, czym jest dla niego muzyka - odpowiada- muzyka to bardzo fajny sposób przejścia w inny świat: tak, żeby na chwilę oderwać się od tego naszego, realnego. To możliwość tworzenia, pewnego rodzaju twórczego "wyżycia się"...

 

 

 

MARCIN POLAŃSKI

 
 
Marcin Polański

Marcin Polański

urodził się 5 czerwca 1976 roku, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Edukację muzyczną rozpoczął na gitarze, ale po ukończeniu szkoły muzycznej uległ czarowi instrumentów perkusyjnych Ameryki Łacińskiej.

Współpracował z krakowskimi formacjami funkowo-rockowymi PSNCL i POLO MATTEI oraz z rzeszowską grupa afrokubańską WADADA. Razem ze znanymi krakowskimi perkusjonistami tworzył zespół DREAM DRUMMERS.

Obecnie gra w zespołach: Z'UMBA, Dzikie Pola oraz współpracuje z kubańską grupą Mili Morena y su clave.

Grę na instrumentach perkusyjnych wykorzystuje na co dzień w swojej pracy pedagogicznej. Prowadzi również różnego rodzaju szkolenia i warsztaty perkusyjne.